Sokan talán nem is gondolnák, hogy amikor a Badacsonyi borvidékről beszélünk, akkor nem csak a Badacsony hegyének szőlőültetvényeiről és az ott termett borokról esik szó, hanem még 5-6 másik tanúhegyről és környékéről is. Ugyan a hegyek terroirjai között akad némi különbség (mint pl.: a Szent György-hegy esetében nem beszélhetünk a víztükör napfénynövelő hatásáról), de alapvetően éghajlatilag és talajtanilag majdnem azonosak a termőterületek. Ennek, a Badacsony mögötti vidéknek a gyalogszerrel való feltérképezését tűztük ki célul, persze csak fokozatosan, és nem a bor felől közelítve meg a témát, hanem a természet felől. Jártunk már tavaly a Szent György-hegyen Kiss Istvánnál, Szigligeten a Szatmáry birtokon és Balatonrendesen Orbán Gergőnél, a badacsonyi borászatokról, mint pl.: a Laposa, a Thomay vagy a Léránt nem is beszélve. Szóval kóstoltunk már sokfelé a borvidéken, de lássuk, milyen természeti értékek rejlenek a szőlőbirtokok mögött.
Az autót Káptalantótiban parkoltuk le a falucska főterén, a templom előtt. A kék, romot jelölő turistajelzés innen kb. 100 méterre indult, és vezetett be bennünket a Sabar-hegy felé. Bár tudtam, hogy a Sabar Borháznak a pincénél nincs italmérése, mégis titokban reméltem, hogy lesz mód egy pohár olaszrizling fröccsre náluk. Sajnos sem kiírást, sem útbaigazítást nem találtunk a hegy lábánál a pincészet hollétéről, így kénytelen voltam letenni a rizling utáni vágyamról. Folytattuk az utunkat a rom irányába. Az útról egy szemből felénk tartó autó elől félreállva a fölénk magasodó bozótból láttunk valami vörös (talán andezit) kőtömböket kikandikálni, de a bozótos, felvezető út hiányától megközelíthetetlen romokra ráfogtuk, hogy "ez biztos nem az", így folytattuk a keresést. Persze lassan világossá vált, hogy bizony csak az lehetett a templomrom, de visszafordulni már nem volt szándékunkban, a bozótos nem ért annyit.
Dél felé haladva a Sabar keleti, szőlőtőkéktől hemzsegő dűlői mellett olykor elképedve álltunk meg és vettünk szemügyre egy-egy gyomirtóval "kezelt" ültetvényt. A legelképesztőbb az a néhány sor, talán 0,5 hektárnyi szőlő volt, melytől olyannyira nem sajnálták a gyomirtót, hogy az ültetvény végén még kb. 10 méteres távolságban (gondolom a traktor fordulóihoz szükséges szakaszon) sem hagyott egyetlen élő organizmust sem. Taszított a látvány, mert tudom, hogy van kíméletesebb módszer még a bio művelésen kívül is.
"Gyomot" irtottak |
A másik véglet a teljesen elhanyagolt szőlők gazos, bozótos dzsungele - viccesen biodinamikus ültetvényei. Persze nem azok sajnos.
Közben egyre csak lépegettünk és közeledtünk az útelágazáshoz, mely a zöld turistaútra vitt minket, hogy lassan, egy nehéz, szinte őserdei ösvény (pókhálók, belógó ágak, szúnyogok és kullancsok) leküzdése árán a tisztásra érve megpillanthassuk az elénk táruló Tóti-hegy gúláját. Maga a hegy megmászása sem volt egyszerű, jó fizikum szükséges hozzá, meg némi ügyesség is a meredek kavicsos csúcsra való felmászáshoz. De megéri. Fentről, a hegy kopasz tetejéről gyakorlatilag akadálytalanul láthatjuk szinte az egész Balaton-felvidéket, a tanúhegyektől kezdve a Káli-medencén át az egész Tapolcai-medencét, a kavicsbányát, a Balatont és a fonyódi Sipos- és Vár-hegyet.
Panoráma a Tóti-hegy tetejéről |
Jól megérdemelt kortyok |
Egy palackkal hoztunk a 2013-as szürkebarátból, ami egy kapásmentes horgászat közben lett elkortyolgatva. Kóstolási jegyzék itt!
Nincsenek megjegyzések :
Megjegyzés küldése